CHS SPÁLENÝ MLÝN

Chov a výcvik drsnosrstých jezevčíků miniaturních rázů

Spálený mlýn - zvaný také Moučkův mlýn - leží v přírodním parku Údolí Bílého potoka nedaleko Velké Bíteše. Rodina mlynářů Moučků zde sídlí od roku 1882. My jej přestavujeme a staráme se o přilehlých cca 12 hektarů pozemků od roku 2004..... a ještě nejsme zdaleka u konce. Mimo budování a hospodaření se věnujeme chovu a výcviku drsnosrstých trpasličích a králičích jezevčíků.

V roce 2004 jsme si koupili k našemu německému krátkosrstému ohaři prvního drsnosrstého trpaslíka Andyho Rosmery (Aishu). Vzhledem k tomu, že jsme neměli žádné velké chovatelské ambice, ale věnovali jsme se se psy hlavně myslivosti, dlouho jsme neuvažovali o pořízení fenky. Poté, co jsme o Aishu v jeho pěti letech na naháňce přišli, koupili jsme si dalšího trpaslíka Abyho z Moravského břehu. Ten se bohužel nevrátil z naháňky krátce po splnění podmínek pro chov, neměl ani dva roky. Když jsme hledali dalšího nástupce, zjistili jsme, jak je těžké sehnat štěně, které by mělo předpoklady současně pro výborný exteriér a pro práci. Jelikož s pracovním výcvikem už jsme měli nějaké zkušenosti a byli jsme celkem úspěšní při zkouškách i lovu, rozhodli jsme se, že si založíme vlastní chovatelskou stanici, která bude chovat jezevčíky jak krásné, tak i s pracovními vlohami.

"Naším cílem je chov jezevčíků s perfektním exteriérem, kteří jsou využitelní i v myslivecké praxi."

Zakladateli našeho chovu jsou pes Too Big To Fail Vitoraz (Bob) a fena Frída z Kudrnovy.

Od září roku 2020 cestujeme mezi mlýnem a Hranicemi, takže jsme k zastižení po domluvě na obou místech. Jezevčíci jsou našimi rodinnými příslušníky, takže mají své zázemí v obou našich domovech a cestují s námi.  Zájemcům o krytí našimi chovnými psy se snažíme vyjít plně vstříc a je možné se domluvit na krytí ať už ve mlýně, nebo v Hranicích. 

Alena Moučková & Rostislav Moučka